Geography of Stuff … Apple’s iPad

For the last few weeks with Year 8 I have been looking at the Geography of Stuff. Broadly following ideas from the Geography Teaching Today unit of work. The full scheme of work with resources can be found on the Geography Teaching Today site here.

This lesson looks at the breakdown in cost of producing an iPhone and also the production methods.

Below is the PowerPoint I produced to support the lesson.


I have also produced a worksheet looking at the breakdown in cost.  This can be downloaded here. Cost Breakdown for Apple I pads

I also used an article from the Independent on the 27th May 2010. This is available on the Independent website here.

I am teaching the lesson for the first time tomorrow so will probably tweak it after then.